Ana sayfa Bilmiyorum Deme Deizm Nedir Deist Ne Demek Deist Kimlere Denir ?

Deizm Nedir Deist Ne Demek Deist Kimlere Denir ?

869
0
deizm nedir
deizm nedir

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen deizm nedir, deist ne demek, deist kimlere denir konularını merak edenler için inceleyeceğiz. İnsanlar arama motorlarında deizm nedir sorusunu oldukça sık bir şekilde aratmaya başladı. Türkiye’de deizm açıklamalarını ilk olarak Tarık TARCAN yapmıştı. Ardından binlerce kişi deizm nedir, deist nasıl olunur, deistler allaha inanır mı ? gibi soruları merak etmeye başladı.

Deizm’in Dünya’da dinler arasında farklı uygulamaları olsada hepsinin ortak anlayışı mevcuttur. Deizm; peygamberleri, melekleri, kutsal kitapları, cennet ve cehennem gibi kavramları yok sayıp tanrı inancını kabul eden felsefi yada dini bir akımdır.

Deizm Nedir ?

Deizm tanrı inancını kabul etmektedir. Dünya’da tanrının doğal düzeni oluşturduğunu ve daha sonradan düzeni serbest bıraktığını ve karışmadığını iddia eder. Tüm gerçekleşen olgular doğa,mantık ve bilime dayanır. Dinde inanış biçimi olarak peygamberlerin aracılık vasıflarını red etmekle birlikte, tüm olguları akıl yoluyla kavrabilcek sade bir tanrı inancını benimser. Bu inanış biçimini kabul eden kişilere deist denir.

Deist nedir yazımızı okumaya devam ediniz…

Deizm Nedir Deist Nasıl Olunur ?

Dini inanışın tanımlanmasında peygamber, melekler, kutsa kitaplar gibi olguları red edip tüm yaşanan herşeyi akıl ve bilim yoluyla açıklamayı kabul eden bir tanrı inancına deizm denir. Deizm nedir, deist ne demek, kimlere deist denir yazımızı okumaya devam ediniz…

deizm nedir deist kime denir
deizm nedir deist kime denir

Deist Nasıl Olunur Kimlere Deist Denir ?

Deist olabilmek için yukarıda saydığım gibi belirli inanış şekillerini kabul etmeniz gerekmektedir. Son yıllarda Dünya’da deist sayısının oldukça fazla artmış olduğu gerçeği yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Deizmin dünyada son yıllarda artış sebepleri arasında dindarlığın insanlara aşırı bir şekilde baskı sonucu dayatılması, siyasal rejimler, yeni teknolojilerin ortaya çıkışı, yeni dini akımların yükselişi, yapılan istismar ve yasaklar olarak karşımıza çıkıyor.

Deizmin Özellikleri Nelerdir ?

  • Deizme göre tanrı vahiy göndermez ve bir aracı kullanmaz.
  • Kutsal Kitaplar Tanrı’nın sözleri olarak kabul görmemektedir. Ve burada yazan dini bilgileri bir aracı ile vahiy geldi denilerek insanlara dağıtılmaz.
  • Hiçbir şekilde kutsal kitaplar, melekler,cennet cehennem gibi kavram kabul edilmez.
  • Deistler kendilerini özgür düşünen bireyler olarak tanımlarlar. Bir kavramın doğru olup olmadığını kutsal kitapların bilgilerine yada peygamberlerin davranışlarına bakmazlar.
  • İmam, vaiz gibi din adamlarına ihtiyaç duymazlar, kendi düşüncelerine ve bilim yoluyla problemleri çözmeyi hedef edinirler.

Türkiye’de Deizm

Türkiye’de deizmi ilk olarak 80’li yıllarda Tarık TARCAN ile öğrenmiştik. Yaptığı açıklamalar ile birçok kişinin odak noktası haline gelen Tartık TARCAN 90’lı yıllara gelmesiyle birlikte oyunculuk ve modellik kariyerine veda ederek Datça’nın sakin bir köyünde hayatını sürdürmeye devam ediyor.

Türkiyede son yıllarda artan deizm akımı birçok kişinin ilgisini çekiyor. Deizmin yapılan araştırmalarda son 5 yılda fazla artış sergilediği söyleniyor. Artış sebepleri arasında en çok belirtilen konular;

1.Dini benimseyen kişilerin dini yaşayış ve uygulama şekillerinin kendi hayatları arasındaki çelişki,

2.Dini kurumlar gibi gözüken tarikat, cemaat, vakıf, örgüt gibi yerlerde yaşanan tutarsızlık ve istismarlar,

3.Zamanın sorunlarına yeterli cevabı veremeyen din adamları, aydınlar ve düşünürlerin dogmatik tavırları,

4.Toplumun hızlı bir şekilde dijital dönüşüme geçmesi ve yeni dini akımlara yönlenmesi,

Yukarıda saydığımız birçok konuda kendine yeterince mantıklı cevabı bulamayan kişiler deist, ateist ve nihilist gibi kavramlara yöneliyor.

Yukarıda sizlere deizm nedir, deist ne demek, deist kime denir, deizmin artış sebepleri gibi konularda inceleme yaptık, aşağıda sizlerde konu ile ilgili yorumlarınızı ve görüşlerinizi yazabilirsiniz..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here