Ana sayfa Bilmiyorum Deme Corona Virüsü Nedir? Corona Virüsü Belirtileri

Corona Virüsü Nedir? Corona Virüsü Belirtileri

422
0
corona virüsü belirtileri
corona virüsü belirtileri

Corona virüsü herkes tarafından merakla araştırılmaya devam ediliyor. İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde 12 Aralık’ta ortaya çıkmıştı şimdi bütün dünya tehlike altında korunmaya çalışıyor. Ortaya çıktığı günden bu yana corona virüsünden hayatını kaybeden kişi sayısı 170 olarak belirlendi. Virüsten etkilenen kişi sayısı ise binlerce kişinin üzerinde. Çin dışında dünyanın diğer bölgeleride virüsden etkilenmiş durumda. Peki Corona virüsü nedir ? Corona virüsü belirtileri nelerdir ? Corona Virüsünden korunma yolları nelerdir ? Haberin devamı sayfamızda okumaka için aşağıya doğru devam edin. corona virüsü nedir, corona virüsü belirtileri nelerdir, corona virüsü hakkında herşey, corona virüsünden korunma yolları nelerdir, corona virüsü

Corona Virüsü Nedir? Corona Virüsü Belirtileri

Son zamanlar corona virüsü bütün dünyayı tehdit ederken insanlarda corona virüsünün ne olduğunu merak ediyor. Corona Virüsler kuşlar ve memeliler olarak adlandırılan grubta hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genelde ciddi olmayan fakat ölüm riski taşıyabilen solunum yolu enfeksiyonlarına, inek ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. 

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir ?

Corona Virüsü Nedir? Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir ? Dünya Sağlık Örgütü corona virüsü belirtilerini aşağıdaki gibi belirlemiş durumda:

  • Öksürük, nefes darlığı
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Ateş
  • Halsizlik ve durgunluk
  • Karın bölgesinin şişmesi
  • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
  • Solunum sorunları ve nezle

Corona virüsün kuluçka süresi tam olarak bilinmiyor. Fakat bazı uzmanlara göre 10 ila 14 gün arasında olabileceği ifade ediliyor. Yukarıdaki rahatsızlıklardan bazılarını kendinizde son zamanlarda görüyorsanız en kısa zamanda bir uzmana görünmekte fayda var.

Corona virüsü görülen ülkeler
Corona virüsü görülen ülkeler

Corona virüsü tanısı nasıl konur ?

Corona virüsü tanısı hakkında otopsi haricinde kesin olarak konulamaz. Ancak birden çok yapılan testlerin her biri için güvenilirlik artacaktır. En sık kullanılan testler kan testleridir:

Elisa testi*: Bir tür kan testi

RT-PRC testi*: Dışkı ve ağız içi mukoza testi

FA testi*: Doku ve karın içinde biriken sıvı için test

Corona Virüs Tedavisi Var mı?

Hastalığın kesin tedavisi olmayıp, uzmanlar tarafından bağışıklık sistemi güçlendiriciler, interferonlar, vitamin kürleri (özellikle C vitamini), antibiyotik desteği en önemli tedavi araçları arasında olarak gösterilmektedir. Bunların dışında kişisel temizliğimize dikkat etmemizde ve gün içerisinde sık bir şekilde el yıkama alışkanlığını edinmemiz gerekiyor.

Corona Virüsü Nasıl Yayılıyor ?

Corona virüsü nedir? İnsanların hayvanlara temasıyla yayılıyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

Corona virüsü yayılması hakkında dünya sağlık örgütünün paylaşmış olduğu yazıyı aşağıda okuyabilirsiniz. corona virüsü nedir, corona virüsü belirtileri nelerdir, corona virüsü hakkında herşey, corona virüsünden korunma yolları nelerdir, corona virüsü

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here