Ana sayfa Bilmiyorum Deme Bir Şeyi Kırk Kere Söylemek Ne Anlama Gelir? İşte Merak Edilenler!

Bir Şeyi Kırk Kere Söylemek Ne Anlama Gelir? İşte Merak Edilenler!

139
0
Bir Şeyi Kırk Kere Söylemek

Bir şeyi kırk kere söylemek ne anlama gelir? Günlük hayatta çok duyduğumuz bir şeyi kırk kere söylemek deyimi, sıklıkla kullandığımız bir cümledir. Genel olarak bu cümle, bir kişi bir cümleyi defalarca kurduğunda söylenmektedir. Aynı zamanda bir şeyi kırk kere söylersen olurmuş cümleleri de pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu çıkarımla da defalarca üstüne düştüğümüz cümlelerin, gerçekleşeceğinin kanaatine varıyoruz.

Bir şeyi kırk söylediğimiz de bazen o söylediğimiz cümlelerin gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Çünkü bir işe sürekli odaklanıldığında, o işi yapma hevesi oluşur. Bilgisayar da yazı yazarken veya bir başkası ile diyalog kurarken, mutlaka odaklanmak gerekiyor. Odaklanma olmadan sağlıklı bir iletişim kurulamaz. Aynı şekilde işlerimize odaklanmadan, bir bilgisayardaki işlemleri sağlıklı yürütmek mümkün değildir. Bir yerden bir aksilik maalesef çıkabilir.

Hayatımızda birçok kişi bir şeyi kırk kere söylemesine çabasına girmektedir. Buna bağlı olarak da karşıda ki hemen hemen çoğu insan da böyle bir durumdan dolayı rahatsız olurlar. Çünkü genel olarak insanlar, bir şeyin çok fazla tekrarlanmasından haz almazlar. Dolayısıyla karşıdaki kişinin tane tane konuşmasına özen gösterirler. Aynı zamanda kısa ve anlaşılır diyaloga da inanlar önem vermektedir.

Bir Şeyi Kırk Kere Söylemek

Bir Şeyi Kırk Kere Söylemek Nedir?

 Peki, Bir şeyi kırk kere söylemek nedir? Bir şeyi kırk kez söyleme çabası, karşıdaki kişiye cümlelerini benimsetmek için yapılmaktadır. Aynı zamanda bazı kişiler, karşındaki kişinin, konuşmaları anlamadığını düşünerek yapılan bir eylemdir. Bilhassa bir şeyi kırk kere söylemek deyimi, çok duyulduğu için diyaloglar arasında da söylenebilir. Sıklıkla duyduğumuz bu deyim, günümüz de çok rastladığımız deyimler arasında yer alıyor.

Bir kişi ile konuşurken, karşınızdaki kişi bazen cümleleri tekrar tekrar bize söylemeye çalışır. Oysaki karşıdaki karakterin ne dediği veya ne demek istediği anlaşılmıştır. Fakat bu problem bazen empatiden kaynaklı olan bir durumdur. Çünkü empati yapılmadan karşıdaki kişiyi anlamak mümkün değildir. Bilhassa karşıdaki kişiyi anlamak ve ifadelerini değerlendirmek için empati çok önemlidir. Bir şeyi kırk kere söylemek deyiminin temelinde de diyalog konuşmalarında empati vardır.

Bir Şeyi Çok Söylemek Yanlış Mıdır?

Bazen bir şeyi ya biz, ya da karşınızdaki bir insan bir şeyi defalarca kez söylemek ister. Bu durum çok küçük bir problem olarak görünse de aslında aksine büyük bir problemdir. Çünkü bir insana söylenen bir cümle, onun anlamasını sağlayacaktır. Ancak anlamadığı takdirde, tekrar söylemek elbette olumlu bir fikirdir. Buna bağlı olarak bir cümleyi çok fazla söylemek, karşıdaki kişiyi rahatsız edecektir. Aynı zamanda kurulan iletişime aykırı olacaktır.

Güzel bir iletişimin temelinde, iyi bir konuşma vardır. Karşıdaki kişi ile daha düzgün ve güzel konuştuğumuz takdirde onun gönlü daha hoş olacaktır. Bizzat, kendisini de daha değerli hissedecektir. Fakat olumsuz konuşmalar ve çok tekrarlamalar, karşınızdaki kişiyi rahatsız edecektir. Dolayısıyla bir şeyi kırk kere söylemek yerine, tek ve güzel bir cümle kurarak söylemek, sağlıklı bir iletişimi kurmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here