Ana sayfa Bilmiyorum Deme Araç Kullanırken Stresi Azaltacak Bazı Öneriler Nelerdir?

Araç Kullanırken Stresi Azaltacak Bazı Öneriler Nelerdir?

211
0
Araç Kullanırken Stresi Azaltacak Bazı Öneriler

Araç kullanırken stresi azaltacak bazı öneriler vardır! Bu öneriler, trafikteki vaktimizin çok daha keyifli bir şekilde geçmesini de mümkün kılacaktır. Üstelik araç kullanırken bazı öneriler konusunda bilgi sahibi olursanız; bu trafik güvenliğini de olumlu yönde etkileyecektir!

Trafiğe yeni çıkıyor ya da trafikte kendinizi stresli hissediyor olabilirsiniz. Bu durumda trafiğe çıkmak oldukça risklidir. Çünkü stres sağlıklı düşünmeyi engeller. Trafikte ilerlerken hata yapma oranınız artar. Acil karar vermeniz gereken durumlarda donup kalırsanız bunun sonu kötü olabilir. Stresle başa çıkmanın yolunu bulmadan yoğun trafiğe çıkmamanızı tavsiye ederiz. Zira stresli bir şekilde araç kullanmak beraberinde çok önemli riskleri de getirecektir!

Siz de Araç Kullanırken Stresinizi Azaltın!

Araç kullanırken stresi azaltacak bazı öneriler vermemiz gerekirse;

Öncelikle bindiğiniz aracınızın özelliklerine hâkim olmaya çalışın. Aracınızın hızlanması ne kadar kısadır, fren mesafesi nedir bunları bilirseniz karar verirken daha az zorlanırsınız. Aracınızda ki konsolda yer alan tuşların işlevlerini de ezbere bilirseniz bütün dikkatinizi trafiğe verebilirsiniz. Bir diğer noktada aracınızın verdiği uyarı sinyallerine hâkim olmaktır. Böylece aracınızda ki sorunlara önceden müdahale edebilirsiniz.

Eğer stresten mustaripseniz aniden trafiğe girmek ve bir sorun yaşamak sizin özgüveninizi zedeler. Bu durumda stersinizi daha fazla artırır. Trafiğe yavaş yavaş girerseniz kurallara daha kolay adapte olursunuz. Gideceğiniz yere daha az yoğun yollardan bir rota çizmek işinizi kolaylaştıracaktır. Kendinize stres olduğunuz noktada mola vermek içinde ekstra süre ayırırsanız ilk etapta yararınıza olur.

Araç Kullanırken ki Pozisyonunuz Önemlidir!

İnsanları trafikte stres yapan unsurların haricinde araç içinde stres yapan unsurlarda vardır. Bu unsurlardan biri rahatsız bir pozisyonda araç kullanmaktır. Araç kullanırken stresi azaltacak bazı öneriler isteyenlere ilk olarak rahat bir pozisyonda oturmaları söylenir. Çünkü siz rahat bir pozisyonda oturursanız beyniniz de kendini rahatlamış hisseder. Bu sayede stres unsurlarından birini elemiş olursunuz.

Araç Kullanırken Stresi Azaltacak Bazı Öneriler

Vücudunuzun Tepkilerini Mutlaka Önemseyin!

Stresiniz arttığı zaman vücudunuz da buna tepki vermeye başlar. Yavaş yavaş terlemeye başlarsınız. Nefes alışverişiniz hızlanır. Bu durum odaklanmanızı engeller. Sağlıklı düşünememeye başlarsınız. Bütün bunları yaşamamak için klasik stres azaltıcı yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunların başında nefes egzersizleri gelmektedir. Trafikte beklediğiniz noktalarda nefes egzersizleri yaparak araç kullanırken dikkatinizi daha kolay toplayabilirsiniz.

Trafiktekilerle Mutlaka Empati Kurun!

Trafikte seyahat etmek zorlu olabilir. Çünkü insanlar trafikte anlayışlı davranmayabiliyor. Her sürücüyü kendi gibi farz edip, farklı davrananlara olumsuz davranışlarda bulunabiliyorlar. Stres olmamak için insanların bu tür davranışları sergileyebileceğine kendinizi önceden alıştırmak elzemdir. Trafikte insanların size tepki göstermesi olasıdır. Bu durumun sizin özgüveninizi kırmasına izin vermemelisiniz. Aracınızı her zaman ki gibi kullanmaya devam etmelisiniz.

Bir Uzmandan Destek Alın!

Bunca tedbire rağmen hala stressiz bir şekilde aracı kullanamıyorsanız uzman birinden yardım almanız en doğrusudur. Birincisi bir psikologla durumu konuşabilirsiniz. Çocukluk döneminizde yaşadığınız bir olaydan dolayı trafikte stres yapıyor olabilirsiniz. İkincisi de bir sürüş öğretmeninden ileri sürüş dersleri almaktır. Araç üstünde ki kontrolünüzün artması sizin de özgüveninizin artmasına ve stresinizin azalmasına yardımcı olabilir.

Trafikte tepki görmek ve hoş olmayan sorunlar yaşamak olabilecek durumlardır. Araç kullanırken stresi azaltacak bazı öneriler esasında hayat kurtarıcı bir etkiye de sahiptir. Siz de size sunmuş olduğumuz önerileri mutlaka gözden geçirmelisiniz! Bunların arasından birkaçını deneyerek trafikte daha rahat bir seyahat şansı elde edebilirsiniz. Önlemlerinizi alın, kendinize güvenin ve bunu yapabileceğinize inanarak direksiyonun başına geçin gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here