Ana sayfa Bilmiyorum Deme Araba Neden Fazla Yakar ? Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır ?

Araba Neden Fazla Yakar ? Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır ?

741
0
araba neden fazla yakar
araba neden fazla yakar

Yıl olmuş 2020 araba fiyatları almış başını gitmiş, benzin-dizel-lpg fiyatlarını düşünürken birde bindiğimiz arabaların rutin bakımları, Mtv’si, osu busu derken ülkemizde arabaya binmek neredeyse lüks haline gelmiştir. Neredeyse diyorum çünkü hala birşeyler için ümidim var 🙂 Gönlünüzce bir araba beğendiğiniz gittiniz aldınız, aldıktan sonra bitmedi rutin bakımlarını yağını suyunu filtresini değiştirdiniz hadi başlayalım gezmeye dediniz. Ama durun öyle kolay değil gezmek. Malum elinizdeki 3-5 kuruş parayla ortalama bir araç alsanız motor tipleri oldukça önemli olmanın yanında bu önemlilik derecesi araçlarda yakıt tüketimini bir hayli etkiliyor. Arabayı aldım bundan sonra rahatım diyemiyorsunuz kardeşim. Aldıktan sonra da bu sefer araba neden fazla yakar diyorsunuz. Hoş fazla yakan arabalarmıdır yoksa akaryakıt fiyatlarının pahalı olmasındanmıdır bu konuyu başka sefere tartışırız. Biz gelelim araçta yakıt tüketimi neden artar konusuna.

Araçlarda yakıt tüketimini etkileyen faktörler dediğimizde aklınıza donanımsal sorunlardan tutunda şoförün ustalığına kadar birçok sebep gelebilir. Bu konuda oldukça doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. “Ben yıllardır araba kullanıyorum araba yokuş aşağı gelince vitesi boşa atıcaksın” diyen eski tip şoför abilerimizin yanında bu işin eğitimini almış, motor mekanikten anlayan yeni nesil tamirci dostlarımızla ufak sohbetlerde bulunup tüm detayları en ayrıntısına kadar denemiş birisi olarak araba yakıtı neden fazla yakar sorusuna nacizane görüşlerimi sizlere sunmaya çalışacağım.

araç yakıt tüketimini etkileyen faktörler
araç yakıt tüketimini etkileyen faktörler

Araba Neden Fazla Yakar ?

Yukarıda da değindiğim gibi bu konuyu ikiye ayırarak incelemek istiyorum. 1.Arabanın donanımsal sorunları sebebiyle yakıt tüketiminin fazla olması 2.Sürücü kaynaklı sorunlar sebebiyle yakıt tüketiminin fazla olması. Tecrübelerime dayanarak genelde doğru bilinen yanlışlar sonucunda suç biz sürücülerde çıkmakta altımızdaki araçları nasıl kullanmamız gerektiğini malesef ki bilmemekteyiz. Gelin arabanın yakıtı neden fazla yakar sorusuna objektif cevaplar vermeye başlayalım.

1.Donanım sorunları sebebiyle arabanın fazla yakıt yakması

Aracımızda bulunan donanımsal sorunlar ya da arızalar sebebiyle araba fazla yakıt yakabilir. Peki bu donanımsal sorunlar neden olabilir ?

Arabalarda yakıt tüketimini arttıran donanımsal sebepler:

 • Eski ve kirli yağ, hava filtresi motor verimini düşüreceğinden fazla yakıt tüketimine sebep olur.
 • Lastik basıncının yeterli seviyede olmaması ya da düşük olması yakıt tüketimini arttırabilir.
 • Aracın supap ayarı en kötü ihtimalle 20 bin km’de bir yapılmalıdır. Tıkanan supaplar motor verimini düşürebilir.
 • Aracın eskiyen debriyaj seti yakıt tüketimini arttırır. Eskiyen debriyaj seti yenisi ile değiştirilmeli aksi taktirde yakıt tüketimi ciddi şekilde artış göstermektedir.
 • Karbüratörlü araçlarda en geç 5 bin km’de bir karbüratör ayarı yapılması önerilir.
 • Çok sıkı ayarlanmış frenler fazla yakıt tüketimine sebep olur.
araç bakımlarının düzenli yapılması
araç bakımlarının düzenli yapılması
 • Ortalama 10 bin km’de bir aracın ön takım ve rot ayarı yapılması gereklidir. Rot ayarı sürüş güvenliği ve yakıt performansı açısından kimsenin bilmediği önemli bir ayrıntıdır.
 • Aracın rutin bakımının yapılmaması ve motor yağının düzenli bir şekilde değiştirilmemesi ya da motor yağının işlevini yitirmesi, incelmesi durumunda yakıt tüketimini ortalama %5 arttıracaktır.
 • Aracın bujileri mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Yıpranmış bujiler motor performansını düşüreceğinden daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.
 • Aracın rölanti ayarının yüksek olması iyi bir performans göstergesi olsa da aşırı olan rölanti ayarı olması gerektiğinden daha fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır.
 • Aracın aküsünde voltaj düşüklüğü olması yakıt tüketimini etkileyen bir diğer faktördür.

2.Fazla yakıt tüketiminin araç sürücüsünden kaynaklanan sebepleri

Evet arkadaşlar finalde bahsettiğim gibi bana kalırsa yukarıda yazmış olduğum birçok donanımsal sebebinde kaynağı sürücüden olmaktadır. Aracın motor yağı ve filtre bakımlarının geç yapılması ya da rot balans ayarının zamanında yaptırılmamasıda sürücüden kaynaklı sebeplerdir. Bunların dışında aracı kullanırken sürücülerden kaynaklı sürüş bozukluğu sebebiyle yakıt tüketimi artışı gözlemlenmektedir.

Sürücü kaynaklı yakıt tüketimini arttıran sebepler:

 • Yakıt alınan akaryakıt istasyonunun size kalitesiz akaryakıt vermesi yakıt tüketimini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple güvendiğiniz kurumsal yerlerden akaryakıt dolumu yapınız.
 • Aşırı hız yapılması yakıt tüketimini arttıran en önemli hatalardan birisidir. Özellikle küçük motorlu 1.0, 1.2, 1.3 gibi motorlarda arabayı 3.000 ve daha yüksek devirlerde kullanmak yakıt tüketimi konusunda cebinizi yakacaktır.
 • Aracın depo kapağının sağlam sıkıştırılmaması sonucunda akaryakıt uçucu olması sebebiyle aşırı yakıt tüketimi gözlemlenmesi.
 • Birçok araçta gördüğüm yazlık termostat kullanımı sonucunda yakıt tüketiminin fazla olması. Yazlık termostat tercihi harareti önleme amacı güder motorun normal çalışma sıcaklı seviyesi 85-90 derecededir. Soğuk motorlarda yakıt tüketimi daha fazla olacaktır.
 • Çok ani dur-kalk yapmak ve trafikte takip mesafesini koruyamamak aşırı yakıt tüketimine sebep olacaktır.
 • Bagajın tam dolu kapasitede olması ve sürekli bu şekilde seyahat edilmesi.
klimanın yakıt tüketimine etkisi
klimanın yakıt tüketimine etkisi
 • Klima yerine camı açmakta yakıt tüketimi açısından olumsuz bir durumdur. Camı açtığınızda içeri hava girecek ve sürtünmeden dolayı aracınızın hızı yavaşlayacaktır. Bu sebeple daha fazla hızlanmak için gaza basacaksınız. Klimada ise yüksek hızlarda olmadığınız sürece sabit klima ayarı ile kapalı cam olacak şekilde seyahatinizi gerçekleştirmek daha ekonomik olacaktır.
 • Yüksek devirlerde araç kullanmak yakıt tüketimini arttırdığı gibi düşük viteslerde de araç kullanmak yakıt tüketimini arttırmaktadır. Trafikte sürekli 30-40 km hızlarla seyretmek 80 km hızda seyretmekten daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.
 • Aracı çalıştırır çalıştırmaz yola çıkmak motor olması gerektiği ısıya ulaşmadığı için gerektiğinden fazla yakıt yakacaktır.
 • Aracın yokuş aşağı vitesin boşa atılması doğru bilinen en büyük yanlışlardandır. Bu sayede hem sürüş güvenliğiniz tehlikeye atılır hemde tahmin ettiğinizden daha fazla yakıt yakmış olursunuz. Vitesde giden araç tekerleri hareket ettirir gücü motordan almaz. Eğer vites boşa atılırsa araç tekerleri hareket ettirmek için motor gücünden faydalanacaktır. Motora yük binmesi de olması gerekenden fazla yakıt tüketimine sebep olur.

Aracın yakıt tüketimi nasıl düşürülür, benzinli araç neden fazla yakar gibi soruları cevaplandırmak için uzun uzun tekrar aynı şeyleri yazmak gereksiz olacaktır. Yukarıda en ince ayrıntısına kadar araçta yakıt tüketiminin sebeplerine değinmiş bulunuyorum. Eğer sizlerde konuyla ilgili tecrübelerinizi paylaşmak istiyorsanız yorumlara yazabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here