Ana sayfa Bilmiyorum Deme Anlık Deprem Bilgileri Nasıl Alınır, Neden Önemlidir? Güncel Bilgiler!

Anlık Deprem Bilgileri Nasıl Alınır, Neden Önemlidir? Güncel Bilgiler!

175
0
Anlık Deprem Bilgileri Nasıl Alınır, Neden Önemlidir? Güncel Bilgiler!

Anlık deprem bilgileri nasıl alınır? Özellikle anlık deprem bilgileri, deprem kuşağında olan ülkemizin insanları için çok büyük önem arz eder. Ülkemizde her gün çok sayıda deprem meydana gelmekte. Bu depremlerin birçok küçük ve derinlerde meydana geldiği için hissedilmez. Ancak büyük olan depremler tedirgin etmektedir. Ülkemiz, başta 17 Ağustos 1999’da meydana gelen olmak üzere birçok yıkıcı deprem geçirmiş. Uzmanların verdiği bilgilere göre ülkemizin farklı bölgelerinde her zaman yıkıcı deprem riski bulunuyor.

Yıkıcı deprem risklerinin bulunması bölgede yaşayanları tedirgin etmektedir. En küçük sarsıntı dahi insanların uykularının kaçmasına neden olmaktadır. Sarsıntı yaşandığında hemen nerede ve kaç büyüklüğünde gerçekleşti merak edilir. Gerçekleşen depremlerin nerde ve kaç büyüklüğünde olduğunun öğrenilmesi insanlara tedbir alma konusunda yardımcı olmaktadır. Boğaziçi Rasathanesi, AFAD gün gün dakika dakika deprem bilgilerini vermektedir. Akıllı cihazlara indirilen bazı uygulamalar üzerinden de takip etmek mümkün olmaktadır.

Anlık Deprem Haritası Nedir?

Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası ilk 1996 yılında kullanılmaya başlamıştır. Ülkemizin genel deprem bilgilerini içerir AFAD, haritayı güncellemiştir. En son güncellenmiş halinde en tehlikeli görülen il sayısı %17’ye inmiştir.  Anlık deprem haritası, yaşanan depremlerin bilgileri dakika dakika derinlik, büyüklükleriyle birlikte paylaşmaktadır.

Anlık Deprem Bilgileri Nasıl Alınır, Neden Önemlidir? Güncel Bilgiler!

Anlık Deprem AFAD Uygulaması

Türkiye Deprem Veri Merkezi’nde, gerçekleşen depremlere dair bilgiler toplanır. AFAD’ın mobil uygulaması bulunmakta. Akıllı cihazlara indirilen bu uygulamayı kullanarak depremleri takip edebilirsiniz. Android ve İOS işletim sistemlerine uyumludur. Anlık deprem AFAD uygulaması, bu bilgileri alarak kullanıcılarıyla paylaşır. Uygulamanın İngilizce dil seçeneği bulunmaktadır. Görme engelli vatandaşlar düşünülerek tasarlanmıştır. Kullanıcılarının deprem anında hissettiklerini keşfetmek isteyen uygulama bir bölüm eklemiştir. Depremi Hissettiniz mi bölümünde depremi hisseden kullanıcıların duygularına, fotoğraflarına yer verilmektedir.

Anlık Deprem Uygulaması

Deprem kuşağında olanlar için deprem korkulacak bir olaydır. Korkulacak olay olmasında yaşanan depremlerde meydana gelen yıkım ve kayıplar etkilidir. Hiç kayıp ve yıkım olmamış olsa deprem bu kadar korkunç olmayacaktı. Vaki olan gerçekler göz ardı edilemez. Depremler ülkemizde yıkım ve kayıplar meydana getirmekte. Anlık deprem uygulaması ve siteler üzerinden takipler yapılmaktadır. Takipler sıradan insanlara bilgi verirken uzmanlar için uyarıcı olabilmektedir. Oluşan depremlerin yerini, derinliğini ve büyüklüğünü hesaplayarak riskleri tespit ederler. En çok kullanılan uygulamalar şunlardır;

 • Deprem Bilgi Sistemi / Uyarı
 • eAFAD
 • Earthquake
 • Deprem Ağı
 • LastQuake
 • Son Depremler
 • Titreşim Ölçer
 • Deprem Nerede?
 • Deprem Uyarılarım

Anlık Deprem Oluyor Hissi

1999 yılı Gölcük depremini yaşayanlar anlık deprem oluyor hissi ile uzun süre mücadele etmek zorunda kaldı. Ciddi can kayıplarının yaşandığı yıkıcı bir depremdi. Kimileri korkunç sahneleri televizyondan izlerken bazılarımız o anı bizzat yaşadı. Yaşayanlar, sevdiklerini kaybedenler için atlatılması zor bir duygu durumuydu. Zor durum atlatılıncaya kadar uzun süre deprem bilgilerini kontrol edenlerin sayısı azımsanacak gibi değil.

Anlık Deprem Bilgileri

Ülkemizde anlık deprem bilgileri iki ana kurumdan alınır. Bu kurumlar Kandilli Rasathanesi ve AFAD’dır. Akıllı cihazlara indirilen uygulamalar, genellikle iki kurumdan elde ettikleri bilgileri kullanmaktadır. Yaşanan güncel depremleri takip etmek isteyenler için iki kurumun sitesi tavsiye edilir.

Anlık Deprem Bilgisi Bursa

AFAD tarafından ülkemizin deprem haritası güncellendi. Güncellenen bilgilere göre 47 ilde yıkıcı ve büyük deprem riski azaldı. Riskin azaldığı iller arasında Bursa’da bulunmakta. Ancak kentte zaman zaman küçük depremler yaşanmaktadır. Küçük Kıyamet olarak nitelendirilen kentte riskin azalması olumlu bir gelişme olarak görülmektedir. Anlık deprem bilgisi Bursa verileri Kandilli, AFAD sayfalarından edinilebilir.

Anlık Deprem Bilgileri Nasıl Alınır, Neden Önemlidir? Güncel Bilgiler!

Kayseri Anlık Deprem Bilgisi

Kandilli Rasathanesi, AFAD ve uygulamalar Kayseri anlık deprem bilgisi paylaşmaktadır. Kayseri’de 1835 ile 1940 yıllarında büyük depremler yaşanmış. Kent, birinci derece deprem kuşağında bulunmuyor. Diri fay hatları bulunmakta. Ancak güncellenen haritaya göre Kayseri’de yıkıcı deprem riski azalmış görünmekte. Yakın zamanda 4,6 şiddetinde bir deprem gerçekleşti. Bu deprem Kayserililerin tedirgin olmasına neden oldu. Ardından 6 tane artçı yaşandı. Büyük bir deprem olmadığından hasar söz konusu olmadı.

Anlık Deprem Haritası Canlı

Yandex, Google gibi arama motorları üzerinden anlık deprem haritası canlı aramaları ülkemizde sıklıkla yapılmaktadır. Ancak gerçekleşen depremin gerçekleştiği anda kaydını bulmak oldukça zor. Ancak biraz gecikmeli bilgilere ulaşılabilir. Canlıya yakın diyebileceğimiz bilgilere ulaşabileceğimiz site isimleri şunlardır;

 • Boğaziçi Üniversite’sinin Kandilli Rasathanesi’nin sitesi; http://www.koeri.boun.edu.tr/sismo/map/en/index.html
 • ABD Deprem kayıt sitesi; http://earthquake.usgs.gov/
 • ABD deprem kayıt sisteminden aldığı bilgileri entegre ederek kullanan ve canlı veren; http://www.oe-files.de/gmaps/eqmashup.html ve http://quakes.globalincidentmap.com/

Bilgilerin canlı olarak anında öğrenilmesi önemlidir. Ancak daha önemli olan tedbirlerin alınmasıdır. Olası deprem sallantısı bittikten deprem çantanızı, telefonunuzu, anahtarınızı ve cüzdanınızı alarak dışarı çıkmalısınız. Bilgisayar veya telefon başında bekleyerek zaman kaybetmek büyük kayıplara neden olabilir.

Anlık Deprem Son Dakika 2021

Ülkemizin %98’i deprem kuşağında yer almakta. 83 milyon Türk halkının çok büyük bir kısmı bu riskle karşı karşıya. Anlık deprem son dakika 2021 bilgileri 83 milyon tarafından takip ediliyor. Bilgilere bakılırken hep büyük ve yıkıcı depremlerin olmaması, olası depremlerin hafif olması temenni edilir. Yakın zamanda İzmir’de yaşanan deprem, yıkıcı özelliğini unutturmadan tedbir almaya yönlendirmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here