Ana sayfa Bilmiyorum Deme Acil Durum Telefon Numaraları Hangileridir? Güncel Acil Durum Telefon Numaraları

Acil Durum Telefon Numaraları Hangileridir? Güncel Acil Durum Telefon Numaraları

190
0

Acil durum telefon numaraları hangileridir? Sorusu özelliklede çocuklar tarafından sıklıkla sorulur. Acil durum anlarından aranması gereken telefon numaraları ise birbirinden farklıdır. Peki, acil durum telefon numaraları günümüzde hangileridir?

112 Acil yardım

Özelliklede ambulans istemek için aranır. Kaza ya da hastalık durumlarında ihtiyaç duyulan acil numara 112’dir. Ülkemizde en çok aranan acil durum telefon numarası söz konusu olduğunda 112 ilk akla gelenler arasında yer almaktadır.

155 Polis İmdat

Şehir merkezlerinde güvenlik sorunları için 155 acil numarası ile polis ekiplerinden yardım istenir. Böylece içinde bulunduğunuz zor durumda biran önce kurtulmak için polisle iletişime geçebilirsiniz.

156 Jandarma İmdat

Şehir merkezi dışındaki güvenlik sorunları için jandarma ekiplerinden 156 aranarak yardım istenir. Şayet taşrada yaşıyorsanız polisi değil jandarmayı aramalısınız. Zira Türkiye’de taşradaki asayişe jandarma bakmaktadır.

151 Kıyı Emniyet

Kıyılarda oluşan güvenlik sorunları için 151 kıyı emniyet ekiplerinden yardım istenir. Kıyı emniyeti geniş kapsamlı bir faaliyetin içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı da 151 telefon numarasını biliyor olmak, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

158 Sahil Güvenlik

Sahillerde oluşabilecek güvenlik sorunları için 158 aranır. Sahil bölgelerinde sahil güvenlik her zaman en çok aranılan kurum olarak karşımıza çıkar. 158 numarasını telefonunuzdan tuşladığınızda bu kuruma hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz!

110 Yangın İhbar

Türkiye’de yangın çeşitleri sıklıkla yaşanır. Yangın anlarında acil durum numarası 110 yangın ihbar hattı ile itfaiyeden yardım istenir. Unutmayın! Yangına hızlı bir şekilde müdahale etmek için hızlı bir şekilde yangın ihbar hattını aramalısınız. Böylece hem can hem de mal güvenliğini korumuş olursunuz!

122 AFAD

Afet olayları karşılaşılması gerektiğinden AFAD ekibinden 122 aranarak yardım istenebilir. Ülkemizde afet durumlarında akla ilk gelen kurum AFAD, her zaman selde, depremde vb doğal afetlerde hizmet sunan özel bir kurumdur.

131 TCDD

Demir yollarında oluşan kaza çeşitleri için 131 aranarak TCDD yardım istenebilir. TCDD ile ilgili tüm istek, görüş ve önerilerinizi 131 telefon numarasıyla aktarabilirsiniz.

159 Karayolları

Karayollarında oluşan kaza çeşitleri için 159 aranarak yardım istenebilir. Karayollarına hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz 159 telefon numarası, aracınızla bir şekilde karayolunda mahsur kaldığınızda da arayabileceğiniz bir telefon numarasıdır.

177 Orman Yangını İhbar

Ülkemizde orman yangın çeşitleri özelliklede yaz ayarında sıklıkla yaşanır. Bu tarz durumlarda 177 aranarak yardım istenmesi gerekir. Yangın ihbar hattı sayesinde yangının doğaya zarar vermesine de engel olabilirsiniz.

185 Su Arıza

Su boruları ya da hatları ile ilgili sorunlar için 185 aranarak yardım istenebilir. Su arıza servisi sayesinde suyla ve su tesisatıyla ilgili sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

186 Elektrik Arıza

Elektrik ile ilgili sorunların yaşanması durumunda 186 aranması gerekir. Elektrik arızası her zaman can sıkıcı bir durumdur. Bu can sıkıcı durumdan bir an önce kurtulmayı isterseniz de alo 186 numarasını arayabilirsiniz!

Acil Durum Telefon Numaraları Hangileridir? Güncel Acil Durum Telefon Numaraları

187 Doğalgaz Acil

Doğalgaz ile ilgili acil durumları için 187 aranarak yardım istenmesi gerekir. 187 doğal gaz acil telefon numarasını aradığınızda, doğalgazdan kaynaklı güvenlik risklerini de bertaraf edersiniz.

183 Aile İçi Şiddet

Aile arasında şiddet durumları ülkemizde yaşanması durumunda 183 aranarak yardım istenebilir. Aile içi şiddet durumunda 183 telefon numarası her an işinize yarayabilir.

113 Beyaz Kod

Sağlık kurumlarında bulunan kişilere uygulanan taciz ya da şiddet durumları için 113 aranarak yardım istenebilir. 113 beyaz kod telefon numarasına hiç beklemediğiniz bir anda ihtiyaç duyabilirsiniz.

153 Belediye Hizmetleri ve Zabıta

Bulunduğunuz çevredeki belediye hizmet çeşitlerine dair şikayet ya da bilgi alınması için 153 aranması gerekir.

188 Cenaze Hizmetleri

Ölen kişinin defin işlemleri için 188 cenaze hizmetlerini arayarak yardım isteyebilirsiniz.

144 Sosyal Yardım

Maddi açıdan yetersiz kalan kimseler için 144 aranarak sosyal yardım desteği istenebilir.

136 Gümrük Kaçakçılığı

Gümrüklerden kaçakçılık sorunlarda ihbar etmek için 136 gümrük kaçakçılığı aranabilir.

157 İnsan Ticareti Mağdurlarına Yardım ve İhbar

İnsan ticaretine şahit olduğunuz bilgi ihbar etmek için 157’yi arayabilirsiniz.

168 Türk Kızılayı

Kızılay’a bağış ya da şikayet etmek istiyorsanız 168 numarasını aranız gerekir.

Acil Durum Telefon Numaraları Hangileridir? Güncel Acil Durum Telefon Numaraları

171 Sigara Bırakma ve Uyuşturucu Bilgi Hattı

Sigarayı tedavi görerek bırakmak isteyenler 171 arayarak yardım isteyebilirler. Ayrıca uyuşturucu bağımlılığı bilgi almak içinde 171 aramaları yeterlidir.

114 Zehir Danışma Hattı

Zehirli olan bitki ya da yiyecek çeşitlerinde genel bilgi alabilmek için 114 zehir danışma hattı aranabilir.

119 Posta Sorgulama

Posta hizmet çeşitleri hakkında detaylı bilgi alabilmek için 119 posta sorgulama servisinden yardım istenebilir.

121 Telefon Arıza

Türk Telekom kullanıcılarının ev telefon çeşitlerinin arızalanması durumlarında yardım istemeleri gereken telefon numarası 121’dir.

125 DASK

Doğal Afet ve Sigorta Kurumu olan DASK için gerekli bilgilere 125 aranarak öğrenilebilir. Mimari yapıların deprem karşısında nasıl olması gerektiği DASK’a en çok sorulan soru çeşitlerindendir.

126 Kablo TV Arıza

Televizyon çeşitlerinde oluşan sorunlar için aranması gereken numara 126’dır.

133 Çağrı Merkezi

Telefon numaralarının tahsis edilmesi ya da SM hizmet çeşitlerine dair gerekli bilgileri 133 arayarak öğrenebilirsiniz.

170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu

Çalışma koşullarında sunulan sosyal güvenlik hizmet çeşitleri hakkında gerekli bilgileri 170’i arayarak öğrenebilirsiniz.

174 Alo Gıda

Aldığınız gıda çeşitleri hakkında merak ettiğiniz bilgileri 174 alo gıdayı arayarak öğrenebilirsiniz.

150 Başbakanlık iletişim

Bakanlıklar ile ilgili öneri ya da şikayet çeşitleri için 150 başbakanlık iletişimi arayabilirsiniz.

160 E Devlet Telefon Hattı

E devlet hizmet çeşitlerinden yararlanmak için 160 e devlet telefon hattını arayabilirsiniz.

147 Alo eğitim

Milli eğitim bakanlığı tarafından sunulan hizmet çeşitleri hakkında bilgi alabilmek için 147 alo eğitim arayabilirsiniz.

Günümüzde acil durum telefonları numaraları çoktur. Bu yüzden de sıklıkla karıştırılır. Özelliklede internet platformlarına sürekli acil durum telefon numaraları hangileridir? Soruları son yıllarda daha yoğun soruluyor. Hepsini ezberlemek zor gelir. Bu yüzden evin kolay ulaşılabilen bir yerinde hepsinin yazılı olduğu bir listenin bulunmasında fayda vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here