Ana sayfa Bilmiyorum Deme 90’lı Yılları Farklı Kılan 10 Neden Nelerdir? Nostaljik Anlatım!

90’lı Yılları Farklı Kılan 10 Neden Nelerdir? Nostaljik Anlatım!

187
0
90'lı Yılları Farklı Kılan 10 Neden

90lı yılları farkı kılan 10 neden nedir? Geçmişe duyulan özlemin 90’lara odaklandığı bilinmektedir. Dost meclislerinde hasretle anılan eski günler çoğunlukla bu zaman aralığında yer alıyor. Peki, 90’lı yılları farklı kılan 10 neden hangileridir? Bir geçiş dönemi olarak karşımıza çıkan bu on yıllık süreç 80’ler ve milenyum çağının arasındadır. Unutulmaz olmasının ve bu kadar özlenmesinin bazı sebepleri vardır. İşte o sebepleri on maddede toparlamak mümkündür. Bunlar:

  1. İnternet önceki son dönem olması
  2. Video kasetlerin yaygın olması
  3. Çocukların sokaklarda güven içinde oynaması
  4. Pop müziğinin zirveyi yaşaması
  5. Özel televizyon kanallarının açılması
  6. Jeanler ve oduncu gömlekleri
  7. Kaliteli çocuk içerikleri
  8. Sosyal ilişkilerinin doğallığı
  9. Düzgün Türkçe ve seviyeli programların olması
  10. Samimiyeti

90'lı Yılları Farklı

İnternet Önceki Son Dönem

İnternet bu dönemin ortalarında hayatımıza girmeye başlamışsa da yaygın değildi. 2000’li yıllarla birlikte varlığını hissettirmeye başlamıştı. Bu nedenle internetten önceki etkinlikler ve anılar 90’lı yılları farklı kılan 10 neden arasına giriyor. Dönemin sonlarında çevirmeli modemlerle işlem yapanlar için o günler çok nostaljik. Site bağlantısı yapabilmek için dakikalarca beklemek günümüzde anlaşılması zor bir durum.

Video Kasetlerin Yaygınlığı

Dönemin başlarında hala tek kanallı televizyonlar varken video kaset çılgınlığı başlamıştı. 90’lı yılları farklı kılan 10 neden içinde bu çılgınlık da önemli yer tutuyor. Zira bu durum tüm ülkeyi sararak ve insanlar yerli yabancı filmleri izlemeye başlamaktadır. Filmler VHS olarak adlandırılmış ve Türk sinemasının kitlelere ulaşmasına ve gelişmesine yardımcı olmuştur.

Çocukların Sokaklarda Güven İçinde Oynaması

O dönemi yaşayanların aklındaki en canlı sahne sokaklarda doyasıya oyun oynayan çocuklar olacaktır. Çocuklarını rahatlıkla dışarıya oynamaya göndermenin de sonu bu dönem olmuştur. Zira milenyum çağı ile birlikte şehirleşme nüfus artışı bu durumun önüne geçmiştir. Aileler günümüzde güvenlik endişesiyle çocuklarının sokakta oynamasını kısıtlamaktadır.

90'lı Yılları

Pop Müziğinin Zirvesi

Türk pop müziğinin en çok gelişim gösterdiği ve rağbet gördüğü dönem burasıdır. 90lı yılları farklı kılan 10 neden arasında pop müziğinin altın dönemini yaşaması sayılabilir. Çocuklar, gençler hatta yetişkinler de bu şarkıları mırıldanmıştır. Tarkan, Hakan Peker, Sertab Erener, Kenan Doğulu ve Candan Erçetin gibi pek çok sevilen sanatçı bu dönemde çıkış yapmıştır. Güzel şarkılarıyla da halkın beğenisi topluyorlar.

Özel Televizyon Kanallarının Açılması

Test yanını 1990 yılında yapan Star aynı yıl ilk özel televizyon kanalı olarak hafızalara kazındı. Ardından da Show TV ve TGRT ve Tele On gibi kanallar da yaygın hayatına girmiştir. Yine bu dönemde Kral TV de ilk video müzik kanalı özelliğindedir. Dünyanın değişmeye ve küçülmeye başladığı bu dönemler pek çok açıdan insanların zihnine kazılıdır. Bu dönemde çocuk olanlar, o yılları yad ederken özlem hissetmeden duramaz.

Jeanler Ve Oduncu Gömlekleri

Seksenlerin renkli ve eğlenceli giyim tarzı gibi 90’larında kendi moda akımı oluşmuş ve dünyaya damga vurmuştur. Kendine özgü stili olan dönemin öne çıkan parçalarının başında oduncu gömlekleri ve jeanler geliyor. Bunun yanı sıra desenli naylon eşofman çeşitleri, ve göbeğin açık olduğu kıyafetler de öne çıkmaktadır. Bel çantaları ve kot ceket modası da unutulmazlar arasındadır.

Kaliteli Çocuk İçerikleri

Genel kanı bu dönemlerin çocuklar için çok eğlenceli ve renkli olduğu yönündedir. Çocuklara yönelik oyuncak ve abur cubur çeşitleri de bunu gösteriyor. 90’lı yılları farklı kılan 10 neden arasında çocuk içeriklerinin kaliteli olması da önemlidir. Susam sokağı gibi yapımlar çocukların zihninde silinmez güzel izler bırakıyor.

Sosyal İlişkilerinin Doğallığı

Modern dünyanın insanların üzerindeki yalnızlık etkisi de o dönemde bu kadar yaygın değildir. Sosyal medya yalnızlığının ve çıkar ilişkilerinin yoğun olmadığı bu dönem 90’lı yılları farklı kılan 10 neden arasında yer almaya hak kazanıyor. İnsani ilişkiler daha sıcak ve mahalle kültürünün daha devam ettiği zamanlardır.

90'lı Yılları Farklı Kılan 10 Neden

Düzgün Türkçe Ve Seviyeli Programlar

Günümüzdeki doğallık adına yapılan seviyesiz ve cıvık programlara o dönemde rastlamak mümkün değildir. Spikerler çok düzgün bir şekilde konuşarak tarafsız haberler sunardı. Bu, İzleyiciye değer verildiğini ve saygı duyulduğunun açık bir göstergesiydi bir yandan.

90’lı Yılların Samimiyeti

İnsanlar arasındaki iletişim bu dönemde büyük önem taşımıştır. Birbirine yardım eden, sevgi ve şefkatli bir toplum vardı. İnsanlar birbirlerine karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyordu. Günümüzde olumsuz bir durumda hemen kenetlensek de o dönemlerde tüm bu insani duygular daha ön planda yaşanıyordu. Bu nedenle 90lı yılları farklı kılan 10 neden içinde samimiyet ve sevgi unsuru olmazsa olmazdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here