Ana sayfa Bilmiyorum Deme 8 Nisan Dünya Romanlar Günü Romanların Tarihi Ve Kültürü

8 Nisan Dünya Romanlar Günü Romanların Tarihi Ve Kültürü

1279
0
dünya romanlar günü
dünya romanlar günü

Dünyanın çeşitli yerlerinde sayıları 10-14 milyon olan romanların ilginç ve bir o kadar da farklı bir kültürel hikayeleri var. 8 Nisan Dünya Romanlar Günü olarak kutlanıyor. Arama motorlarında birçok kişi 8 nisan dünya ne günü, Dünya Romanlar Günü aramalarını yapıyor. Sizler için romanların tarihi, romanların kültürü ve Dünya Romanlar Günü yazısı haberimizin devamında…

dünya romanlar günü
dünya romanlar günü

8 Nisan 1971’de roman halklarının toplumsal sorunlarını tartışmak, romanların problemlerini dile getirmek için ilk ulusal kongre Londra yakınlarında toplanmıştır. 1990 yılından beridir ise alınan kararla her yıl 8 Nisan tarihi Dünya Romanlar Günü olarak renkli gösteriler ve etkinliklerle kutlanmaktadır.

8 Nisan Dünya Romanlar Günü

Romanların ilk ulusal kongresi toplandıktan sonra da Avrupa ve diğer bölgelerde romanlara yönelik yapılan küçük görme, baskılama, ırkçılık gibi saldırılar malesef günümüzde de devam etmekte. Yapılan ırkçılık uygulamaları tarihte Nazi Almanya’sında en az 500 bin kişinin can vermesiyle sonuçlandı.

Romanların Tarihi

Romanlar tarihte Hindistan coğrafyasından savaş sebebiyle çeşitli ülkelere göç ettiği bilinmekte. Göç ettikleri coğrafyadan koparak farklı kültürlere sayısız katkı sunan romanlar, çeşitli ülkelerde farklı isimlerle anılmışlardır. Bunlardan bazıları: Rom (Roman), Dom, Lom, Abdal, Ashkal, Mugat. Göç ettikleri yerlerde birçok ırkçılık ve ayrımcılık gibi davranışlara maruz kalan romanlar halen birçok insan tarafından ırkçılığa maruz kalıyor.

İkinci Dünya Savaşından sonra Nazi Almanya’sının yaptığı soykırımdan romanlarda etkilendi ve binlerce ölüm meydana geldi. Ardından romanların kültürlerini yaşatmak amacıyla 8 nisan Dünya Romanlar Günü olarak anılmaya başlandı. Yapılan ilk kongrede romanları simgeleyen bayrak gökleri ve yeri temsil eden mavi-yeşil arka planın üzerine kırmızı tekerlek olarak tescillendi. Tekerlek sembolü hem göçebeliği hemde Hindistan’da yaşayan romanların göç etme hikayesini sembolize etmektedir.

Türkiye Romanları
Türkiye Romanları

Roman halkı yüzyıllardır ülkeler ve toplumlar arasında çıkan savaşlar ve kavgalar arasında kendilerini korumaya çalışmışlardır. Avrupa’da hala romanlara karşı ayrımcılık söz konusuyken, Orta Doğu bölgesinde romanlar oldukça zor şartlar altında yaşamını sürdürmekte. Özellikle Suriye’de çıkan iç savaştan dolayı yerlerinden olan Romanlar etrafındaki çeşitli ülkelere göç etmek zorunda kalmışlardır. Suriye’den Türkiye’ye sığınan romanlar tahmini sayıları 30-40 bin kişi olduğu belirtiliyor. Bu sayı gelen suriyeli 3.5 milyon kişinin yanında oldukça küçük bir rakam olarak göze çarpıyor.

Romanların Kültürü

Türkiye 2016-2021 dönemini kapsayan Roman Vatandaşlar için ilk Ulusal Stratejisini Nisan 2016’da kabul etmiştir. Strateji istihdam, eğitim, sağlık, konut ve nüfus alanlarında roman halkı için olumlu tedbirler göstermektedir.

2017 yılında yapılan bir araştırmada roman vatandaşların %71 i sadece ya okuma yazma bilmediği yada okumadığı bilgisine ulaşılmıştır. Ve araştırma %31 lik kısmında istihdama katıldığını belirtmiştir. İstihdama katılanlar ise çoğu kez yarı zamanlı yada geçici mevsimlik işlerde çalıştığı görülmüştür. Araştırma romanların iş gücü piyasasında daha çok desteklenmesi gerektiği ve sosyal topluma daha çok entegre edilmesini öngörmüştür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here