Ana sayfa Bilmiyorum Deme 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Anlamı Nedir

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Anlamı Nedir

484
0
27 mart dünya tiyatrolar günü
27 mart dünya tiyatrolar günü

Dünya’da her yıl 27 mart tarihinde kutlanan 27 mart Dünya Tiyatrolar Günü anlamı nedir ? Birçok kişi koronavirüs salgını sebebiyle evlerine çekilmiş olsada bugünü unutmayarak sosyal medyada 27 mart Dünya Tiyatrolar Günü mesajları yayınladı. Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute)  tarafından 1961 yılında kurulmuştur.

27 mart tiyatro günü
27 mart tiyatro günü

Birçok ulusal ve uluslararası kuruluşların yer aldığı etkinlik olan 27 mart Dünya Tiyatrolar Günü dünya çapında ün kazanmış tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgeden oluşmaktadır. İlk bildirge ise 1962 yılında Fransa’da yazılmıştır.

Dünya Tiyatrolar Günü Amacı Nedir ?

Dönemin Uluslararası Tiyatrolar Birliği başkanı tarafından önce Helsinki, daha sonra da Viyana’da yapılan 9.Uluslararası Tiyatrolar Birliği Konferansında ‘tiyatrolar günü’ fikri, İskandinav ülkelerinden de destek gelmesiyle hayata geçirilen bir fikir oldu. Kabul edilişinden sonra her yıl, Fransa’nın başkenti Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, dünya çapında 100 ü bulan merkezlerinde birçok etkinliklerle renkli sahnelere ev sahipliği yapıyor.

Dünya Tiyatrolar Birliği UNESCO tarafından kurulmuştur. Bu birliğin amacı dünyada sanatsal faaliyetlerin arttırılması, dostluk ve beraberliğin güç kazanması, sanatsal faaliyetlerin arttırılması aşamasındaki toplum bilincinin uyandırılması ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışın arttırılması hedefi her yıl birlik tarafından hatırlatılmaktadır. Her yıl yapılan etkinliklerde farklı sanat dallarından üstün başarı göstermiş bir sanatçı konuşmacı olarak birliğe davet edilmektedir. Medya organlarının desteği ile her yıl yapılan bu konuşmalar insanlara ulaştırılmaktadır.

27 mart Dünya tiyatrolar günü bildirgesi ilk olarak Jean Cocteau tarafından yazılmıştır. Her yıl Dünya Tiyatrolar Birliği tarafından festivaller ve organizasyonlar düzenlenmektedir. Birliğin resmi internet sitesinden yapılan bildirgelerin özgün çevirilerine ulaşabilir organizasyonlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Türk Toplumunda Dünya Tiyatrolar Günü

Türk topluluklarında ilk tiyatro girişimleri Osmanlı Devleti’nde Tanzimat dönemine gelene kadar kukla, meddah, Karagöz, orta oyunu ve köy seyirlik oyunu gibi çeşitli tiyatral türler sergileniyordu. Genelde yapılan gösteriler şarkı,dans ve söz oyunlarına dayanıyordu. Bunlardan seyirlik köy oyunları tarih öncesi bolluk törenlerine ve ilkel inançlara dayanmaktadır.

Türkiye'de Tİyatro
Türkiye’de Tİyatro

Türklerde Tanzimat dönemiyle birlikte batılılaşma akımının etkisi ile ilk defa Şinasi tarafından yazılan Şair Evlenmesi adında komedi oyunu olmuştur. Osmanlı zamanında ilk tiyatro topluluğunu kuran Güllü Agop, Osmanlı kültüründe yetişmiş olması sebebiyle Asya Kumpanyası olan topluluğun adını müslüman nüfusun etkisiyle Osmanlı Tiyatrosu adını vermiştir. Tarihte kadınların tiyatroya gitmesi dönem dönem yasaklanmış fakat Güllü Agop bu yasakları aşmak için kadınlara özel bölmeler yaptırmıştır.

Türk Tiyatrosunun Duayeni Muhsin ERTUĞRUL

Cumhuriyet döneminin batılılışma döneminin etkisiyle çağdaş görsel sanatlar alanında dönüşümü başlatan isim Muhsin Ertuğrul olmuştur. 1927 yılında Darülbedayi’nin başına geçmesiyle özgün eserlerin tercümesini yaparak sahnelenmesine fırsat tanımış olan Muhsin Ertuğrul bugünkü Türk Tiyatrosunun temellerini attı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here