Ana sayfa Bilmiyorum Deme 22 Nisan Dünya Günü Nedir Neden Kutlanır

22 Nisan Dünya Günü Nedir Neden Kutlanır

258
0
22 nisan dünya günü
22 nisan dünya günü

Bu yıl 50.yılı kutlanacak olan Dünya Günü etkinlikleri coronavirüs sebebiyle sessiz geçiyor. Dünya günü küresel ısınma ve çevresel değişimi önlemek amacıyla 1970 yılında 20 milyona yakın Amerikalıyı biraraya getirmişti. Toplanmalarındaki en büyük amaç Dünya’nın her geçen gün daha fazla çevre kirliliğine maruz kalmasına karşı toplum bilinci oluşturmaktı. Her yıl Earth Day adı altında Dünya’da çeşitli etkinlikler yapılmakta ve birçok uluslararası örgüt bu günü desteklemektedir. Peki 2020 dünya günü ne zaman, dünya günü nedir, dünya günü kutlama amacı nedir ?

22 Nisan Dünya Ne Günü

22 nisan tarihinde ortaya çıkan çevre hareketi ilk kez 1970 yılında birçok çevrecinin Kaliforniya’da toplanmasıyla oluşturuldu. Bu bu topluluk kısa süre içerisinde Temiz Hava Yasası, Temiz Su Yasası ve Nesli Tehlikedeki Türler Yasası gibi yasaları meclisden geçirdi ve Çevre Koruma Ajansı’nı kurdu. Dünya günü kutlamaları bu yıl, 193 ülkedeki çeşitli etkinlik organizatörleri tarafından 22 Nisan 2020 Çarşamba Dünya Gününün 50. yıldönümünü kutlayacak.

earth day
earth day

Birçok organizatör her yıl Dünya’nın çeşitli yerlerinde toplanıp çevre kirliliğini ve küresel ısınma konusundaki bilinci arttırmak için biraraya geliyorlardı. Bu yıl ise coronavirüs salgını sebebiyle katılımcılara evlerinden organizasyona katılmaları yönünde çağrılar yapılıyor.

22 Nisan Dünya Günü Kutlamaları

Etkinliklerinin en büyük organizatörü olan Earth Day Events Pasifik zaman dilimine göre çarşamba günü 06:00-20:00 saatleri arasında müzisyenleri, ünlüleri, dini liderleri, çevre savunucularını ve hükümet yetkililerini içeren bir canlı yayına davet ettiler. Amerika’da canlı yayın bağlantıları yapılan gün için Dünya’nın birçok ülkesinde kutlanacak olan yayına farklı ülkelerin televizyon kanallarında birşeyler bulmanız muhtemel olucaktır. Etkinliğe dair Dünya günü resimleri yazımızda bulabilir bilgisayarınıza ya da telefonlarınıza indirebilirsiniz.

Dünya Tarihinde Vebalar Nasıl Bitti

Dünya Günü 2020 Teması

Her yıl milyonlarca insanın katıldığı kutlamalarda bir tema belirlenmekte ve belirlenen temaya göre çeşitli etkinlikler gösterilmektedir. 2020 yılınının teması ise iklim hareketi konusudur. Etkinliğin en büyük temsilcisi olan “Earth day events” internet sitesinde yaptığı açıklama ile “İklim değişikliği, insanlığın geleceği ve dünyamızı yaşanabilir kılan yaşam destek sistemleri için en büyük zorluğu temsil ediyor” dedi.

Örgüt Dünya’daki insanları 2015 Paris Anlaşması’na verilen ulusal taahhütler de dahil olmak üzere karbon salınımlarını azaltmanın ve iklim değişikliğine ilişkin yönetilen taahhütlere oy vermenin yollarını aramaya teşvik ediyor. Şimdi yapmamız gereken şey dünyamızı daha yaşanabilir kılmak için küresel anlamda güçlü olmalı ve günümüzde tüm ülkelerdeki toplumlar iklim değişikliği konusunda bilinçlenmedikçe gelecek nesillere daha kötübir dünya bırakıyoruz.

2019 yılındaki tema ise nesli tükenmekte olan ve tehdit altındaki türlere yardımcı olmaya odaklanan “Türlerimizi Koru” konusuydu.

dünya günü resimleri
dünya günü resimleri

Konuyla ilgili açıklama yapan Earth Day Events Başkanı Kathleen Rogers, basın bülteninde. “İster koronavirüs ister küresel iklim krizimiz olsun, bu günü kapatamayız. Bunun yerine, enerjilerimizi ve çabalarımızı dünyayı harekete geçirmek için yeni yollara kaydırmalıyız. ” dedi.

Dünya Günü Etkinlikleri

Dünya’da coronavirüs salgınları olsa bile yurtdışında sanatçılar çevrimiçi etkinlikler düzenleniyor. Alyssa Milano, Angela Rye, Chelsea Handler ve Mark Ruffalo, Zac Efron, Al Gore ve Van Jones’un yardımlarıyla çeşitli gösteriler düzenlenecek.

Etkinliklere Katılan Birçok Sanatçı Kampanyayı Destekliyor

Dünya’da Çeşitli Kuruluşlar Etkinliğe Destek Veriyor

Apple etkinliğe bilinci arttırmak için geçenhafta apple plus da film yayınladı. Yayınlanan filmde Meryl Streep tarafından “İşte buradayız: Dünya’da Yaşamak İçin Notlar”, 7 yaşındaki bir çocuğun gezegeni öğrenmesini anlatıyor. 

NASA , oyunlar, podcastler, bilim adamlarının videoları ve hatta Lego etkinlikleri ve kişiselleştirilmiş etkinlik için #EarthDayAtHome kampanyasını başlattı.

Microsoft , bilgisayar masaüstü duvar kağıtları olarak ücretsiz indirilebilen çeşitli doğa temalı görüntüler içeren iki yeni premium tema paketi yayınladı.

Sizlerde oluşturulan etkinliğe katılıp #EarthDay2020 hashtag’i ile görüşlerinizi yazabilir çeşitli paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here