Ana sayfa Bilmiyorum Deme 15 Nisan Dünya Sanat Günü 2021 Dünya Sanat Günü Tarihi

15 Nisan Dünya Sanat Günü 2021 Dünya Sanat Günü Tarihi

1385
0
Dünya Sanat Günü
Dünya Sanat Günü

15 Nisan Dünya Sanat Günü (World Of Art) arama motorlarında merak edilen konular arasında yer alıyor. 15 Nisan Sanat Günü Meksika’nın Guadalajara eyaletinde Uluslararası Sanat Derneği tarafından ilk olarak 2012 yılında yapılan etkinliklerle kutlanmıştır. 15 Nisan Dünya Sanat Günü, her yıl önemli cadde ve merkezlerin sanat eserleriyle süslenilip renkli sahnelere ev sahipliği yapmaktadır.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Anlamı Nedir

Dünya Sanat Günü Ne Zaman

Dünya Sanat Günü Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri BAYKAM Uluslararası Sanat Derneğinin 2011 yılında yapmış olduğu toplantılara Türkiye temsilcisi olarak katılmıştır. Bedri BAYKAM katıldığı toplantıda  Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 nisan tarihinin Sanat Günü Olarak kutlanmasını diğer ülke temsilcileriyle paylaştı. Çoğunluğun kabul ettiği öneri ile her yıl Dünya’da 15 Nisan Dünya Sanat Günü (World Art Day) olarak kutlanmaktadır.

Bedri BAYKAM
Bedri BAYKAM

Kısacası Dünya’da her yıl kutlanan 15 Nisan World Of Art aslında Dünya’ca tanınan Leonardo da Vinci’nin doğum günüdür. Leonardo Da Vinci; Dünya barışının, ifade özgürlüğünün, hoşgörünün, kardeşliğin ve çok kültürlülüğün yanında sanatın diğer alanlara verdiği önemi sembolize ettiğinden Uluslararası Sanat Derneği tarafından onure edilmiştir.

Dünya’da World Art Day Kutlamaları

15 Nisan 2012’de kutlamalar IAA ulusal komiteleri ve Fransa, İsveç, Slovakya, Güney Afrika, Kıbrıs ve Venezuela dahil 150 sanatçı tarafından desteklenen etkinliğin amacı evrensel olmasıydı. Etkinliğin en büyük destekçilerinden olan Venezuela; Da Vinci’nin onuruna tablolar, heykeller, baskılar, videolar ile açık hava sanat sergisi etkinlikleri düzenledi.

World Of Art etkinlikleri özellikle Google’un Sanat Projesi olan Google Art & Culture tarafından desteklendi.

2018’in Ağustos ayında  IAA (International Associations of Art) Başkanı Bedri Baykam, UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’e müracaat ederek, World Art Day’in uluslararası takvimde Uluslararası UNESCO Günleri’nden biri olarak resmileşmesini istedi. Konuyla en yakından ilgilenen en yakın iki ülke olan Meksika ve Türkiye’nin desteğiyle 16 Nisan 2019 Günü 57 ülkenin oybirliği ile kabul edildi.

Dünya Tarihinde Vebalar Nasıl Bitti Osmanlı Devletinde Veba Mücadelesi

Türkiye’de Dünya Sanat Günü Kutlamaları

Yapılan ilk kutlamalar 15 Nisan tarihinde İstanbul Nişantaşı’nda Abdi İpekçi caddesinde bir sahnenin kurulmasıyla yapıldı. Ayrıca Maçka Demokrasi Parkı’nda bulunan UPSD Sanat Galerisi’nde gerçekleşen serginin ardından Bring your own Bottle (Kendi Şişeni Getir) partisi düzenlenmiştir. İzmir şehrinde ise Sokak tiyatrosu, dans – müzik, Resim – Fotoğraf – Heykel – Seramik, Sinema, Müzik, Bildiri, Söyleşi, Edebiyat ve Tiyatro sanat etkinlikleri düzenlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here