Ana sayfa Bilim Bilim İnsanlarına Göre Süper Akıllı Yapay Zekayı Kontrol Etmek Neredeyse İmkansız

Bilim İnsanlarına Göre Süper Akıllı Yapay Zekayı Kontrol Etmek Neredeyse İmkansız

366
0
Bilim İnsanlarına Göre Süper Akıllı Yapay Zekayı Kontrol Etmek Neredeyse İmkansız

Bilim insanlarına göre süper akıllı yapay zekayı kontrol etmek nerdeyse imkansız olarak sonuçlandı. 21.yy bilim alanındaki gelişmeler ve buluşlarla öne çıkıyor. Gerçekleşen gelişmelerin ne kadar ileri gidebileceği ise bilinmiyor. Çünkü teknolojinin ve bilimin bir sınırı yok.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaların net bir sonucu yok aslında. Ancak elde edilen veriler, süper akıllı yapay zekayı kontrol etmenin çok zor olacağına dairdir. Bazı telefon işletim sistemlerinde asistanlar var. Soru sorduğunuzda size cevap veriyor. Telefon kullanıcılarının bazıları yapay zekanın bir ürünü olan asistanlardan dahi ürkmektedir. Bilim insanlarının; süper yapay zekayı kontrol etmek nerdeyse imkansız açıklaması korkanları daha fazla tedirgin etti.

Yapay zeka günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır. Yaşamımızda kullandığımız en derin alanlara kadar ulaşmış durumda. Bilim adamları, bilimin bütün verilerinden insanların faydalanması gerektiğini düşünmekte. Ancak bazı insanlar yapay zekanın ürünlerinin yaşamın doğal dengesini bozacağından korkmakta. İnsanları, hayatlarını esir alacağından hatta dünya üzerindeki insan neslini tüketeceğinden korkanlar dahi bulunuyor.

Bilim İnsanlarına Göre Süper Akıllı Yapay Zekayı Kontrol Etmek Neredeyse İmkansız

Süper Akıllı Yapay Zeka Hakkında

Son zamanlarda üretilen yapay zekanın teknolojileri eskilerine oranla çok daha iyi. Bilim insanlarına göre süper yapay zekayı kontrol etmek nerdeyse imkansız ama en iyisini yapmaya özen göstermektedirler. Günümüzde üretilen ve kullanılan farklı yapay zeka çeşitleri var. Yapay zeka çeşitleri şunlardır;

 • Limitli hafıza
 • Salt tepkisel
 • Öz farkındalık
 • Zihin teorisi

Kullanılan tekniklerin gelişmesi, yapay zeka çeşitlerini ve özelliklerini de geliştirmektedir. Süper akıllı zeka diye bir olgu var. Ancak bu olgunun içine tam olarak neyin girdiği açıklanmamaktadır. Net anlamının bilinmemesinde insanların algılarının ve beyninin daha hazır olmamasından kaynaklanıyor. Yapılan bazı araştırmaların pratiğe dökülememesi de bundan kaynaklanıyor. Bilim insanlarına göre süper akıllı yapay zekanın kontrolü için daha güçlü bir algoritmaya ihtiyaç var.

Süper Yapay Zeka Nerelerde Kullanılır?

Süper akıllı zekayı geliştirmek ve kontrol edebilmek için daha güçlü bir algoritmaya ihtiyaç olduğu doğru. Ancak şuanda kullanılan bazı yapay zeka ürünleri var. İOS işletim sisteminin Siri’si, Amazon şirketinin kullandığı Alexa, yapay zekanın ürünüdür. Online alışveriş yaptıktan sonra site size sonraki alışverişiniz için önerilerde bulunur. Yapay zekanın ürünüdür bunlar. Yapay zekanın kullanıldığı alanlardan bazıları şunlardır;

 • Sanal asistanlarda
 • Spor yarışmalarında
 • Moda tasarlamalarında
 • Sanat çalışmalarında
 • Sağlık alanında
 • Otomotiv üretiminde
 • Ekonomi ile finans dünyasında
 • Bilgisayar oyunlarında
 • Sosyal platformlarda
 • Çöpçatanlık ile evlilik programlarında

Yapay zekanın kullanıldığı çok fazla alan var. Ancak süper akıllı zekanın kontrolü problem olacağı düşünüldüğünden daha çaplı açıklamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Süper yapay zekadan daha gelişmiş ve üstün bir zekaya ihtiyaç var. Yapay zekanın kontrolü bazı filmlere dahi konu olmuştur. Kontrol edenin edilenden daha güçlü olması şarttır. Güçten kasıt kaba kuvvet değil zeka ve yetenektir.

Bilim İnsanlarına Göre Süper Akıllı Yapay Zekayı Kontrol Etmek Neredeyse İmkansız

İnsana Zarar Verme Komutu Çalışır mı?

Çok karışık ve yönlü algoritmaya sahip olması süper yapay zekanın neler yapabileceğini hesap edebilmeyi zorlaştırıyor. İnsan nesline zarar verme komutu verildiğinde uyup uymayacağına dair birçok senaryo üretilmektedir. Süper yapay zeka ürünlerine hedef verilir. Verilen hedefe varmak için her özelliğini kullanabilir. Kullanabileceği çok fazla özelliğin olması sonucun kestirilememesine neden olmaktadır.

Süper Yapay Zeka Devamlı Gelişir mi?

Süper yapay zeka üzerinde bir çalışma yapılmamış. Ancak 1936’da Alan Turing, bilgisayarlar üzerinden bir çalışma yapmış. Bilgisayara yüklü programların istenilen hedefe ulaşamadığında ne yapacağını incelemiştir. Yazılımlardan bazıları için programı sonlandıracak mı yoksa döngüye mi gireceğine dair net matematiksel sonuca varamamıştır. Yapay zekanın gelişmesinin önünün açık olduğunu ifade eden uzmanlar, özellikle bu alandaki gelişmelerin gelecek nesillere ışık tutacağını da ifade ediyor.

Yapılan bu çalışmanın neticesi dahi süper yapay zeka konusunda tedirgin olmaya yetmektedir. İnsana zarar vermemesi için komut verilir. Belki zeka bunu uygulayabilir. Ancak uyarıların ne ile nasıl şekilde uygulanacağına dair net bir şey söylemek mümkün olmaz. Yapılan birçok araştırma; bilim insanlarına göre süper akıllı yapay zekayı kontrol etmek nerdeyse imkansız sonucuna vardırmakta.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here