Ana sayfa Anasayfa Türkiye’de ve Dünya’da En çok Aranan Sanatçılar, Güncel

Türkiye’de ve Dünya’da En çok Aranan Sanatçılar, Güncel

246
0
Türkiye'de ve Dünya'da En çok Aranan Sanatçılar

Türkiye’de ve Dünya’da en çok aranan sanatçılar söz konusu olduğunda hemen her alandan farklı isimler karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda Leonardo Da Vinci gibi isimlerin yanı sıra güncel popüler isimlerin de en çok aranan sanatçılar arasında yer aldıklarını ifade etme de mümkündür!

Dünya genelinde tanınan ve beğenilen sanatçılar var. Sanat, insan ruhunun inceliklerini yansıtır. Her kıta kendi ruhunu daha iyi yansıttığı sanatçıya kendini daha yakın hisseder. Ülkemizde ve dünyada internetteki arama motorları kullanılarak sanatçılar aranmaktadır. Aramalarda sanatçıların hayatları, sanat dünyasına katkıları ve eserleri hakkında bilgi elde edilmek istenir.

İngiltere’de bulunan Ken Bomley Sanat Galerisinin yapmış olduğu etkili bir araştırma sonucunda farklı projeler de karşımıza çıkıyor. Ken Bomley Sanat Galerisinin daha önceleri de bu konuya dair farklı projeleri hayata geçirdiği biliniyor. Dijital pazarlama ajansı Lacuna 5 ile yaptığı proje vardır. Bu proje, sanatçıların doğdukları yerler için seyahat posterlerini nasıl hazırlayacaklarına dairdir.

Dünya genelini kapsayan bu araştırmada her ülkenin ve kıtanın en fazla hangi sanatçıyı aradığı belirlenmiş. Türkiye’de ve dünya’da en çok aranan sanatçılar listesi oluşturulmuş ve bu kamuoyuna açıklanmıştır. Elbette ki günümüz koşullarında hem ülkemizde hem de dünyada en çok aranılan sanatçı kimdir? Sorusuna verilebilecek en net isim; Leonardo Dav Vinci’dir!

Ken Bromley Sanat Galerisinin en çok aranan sanatçılara dair araştırmasında Google verilerini kullandığı bilinmektedir. Daha önce hiç yapılmamış olan böyle bir araştırmayı hayata geçirmeleri etkileyici olmuştur. Günümüze kadar bu kadar derin bir araştırma yapılmamıştı. Araştırma 82 ülkede yapılan arama verileri üzerine neticelendirilmiştir.

Türkiye'de ve Dünya'da En çok Aranan Sanatçılar

2020 yılı Google arama motorunda yapılan aramalara göre sonuçlar şu şekildedir;

Dünya’da En Çok Araması Yapılan Sanatçılar

Google arama motoruna ait keyword planlayıcısı vasıtasıyla elde edilen analizler neticesinde belirlenmiştir. Analiz 2021 yılının Şubat ayında yapılmış. Dünya genelindeki bütün ülkelere dair yeterince veri bulunamadığından sadece 82 ülke üzerinden analiz yapılmıştır. Dünya geneline göre en fazla aranan sanatçılar ve kaç ülkede arandığı;

1.sırada 82 farklı devlette en çok aranan isim: Leonardo Da Vinci

2.sırada 29 farklı devlette en çok aranan isim: Frida Kahlo

3.sırada 24 farklı devlette en çok aranan isim: Vincent Van Gogh

4.sırada 23 farklı devlette en çok aranan isim: Artemisia Gentileschi

5.sırada 18 farklı devlette en çok aranan isim: Pablo Picasso

6.sırada 14 farklı devlette en çok aranan isim: Banksy

7.sırada 2 farklı devlette en çok aranan isim: Diego Velázquez yer alıyor.

Brezilya, Amerika, Türkiye ve Meksika gibi ülkelerde öne çıkan sanatçı Frida Kahlo oldu. Ruslar ve İngilizler Banksy’yi öne çıkardılar.  Türkiye’de ve dünyada en çok aranan sanatçılar genellikle uluslar arası ortamda ünlü olan sanatçılardan oluşmaktadır.

Dünya genelinde yaşanan pandemi, insanların müzelere gitmesine engel oldu. İnsanlar müzelere gidemeyince internet üzerinden çeşitli etkinliklere katıldılar. Sanata merakı olanlar arama motorlarından ilgi duydukları sanatçıyı ve eserlerini araştırdı. 2020 yılına dair yapılan araştırma neticesinde World’s Most Popular Artist yani Dünyanın En Popüler Sanatçıları haritası hazırlandı. Haritayı hazırlayan merkez; Ken Bromley Art Supplies’tir.

Çıkarılan dünya haritasında her ülkede, pandemi süresince en çok aranan sanatçılar gösterilmiş. Dünya genelinde en popüler sanatçı Leonardo Da Vinci oldu. 82 ülkede aranarak haritanın en popüleri haline geldi.

Türkiye’de En Fazla Araması Yapılan Sanatçı Kim?

Ülkemizde en fazla aranan sanatçılar arasında ise Frida Kahlo ilk sırada yer almıştır. Meksikalı bir ressam olan sanatçı; etkileyici hayat hikayesiyle dikkatleri üzerine çekiyor! Dramatik bir hayatı olan Frida Kahlo, 6 yaşında çocuk felci geçirmiş. 18 yaşında otobüs kazası geçirmiştir. Çeşitli sağlık sorunlarıyla baş etmek zorunda olan Frida, ülkenin en iyi tıp fakültesini bitirmiştir. Resim kabiliyeti harika olan Frida tablolarının anlattığı inceliklerle ünlenmiştir. Genç yaşta zatüreden ölmüştür.

Frida Kahlo, ismi söz konusu olduğunda dünya genelinde de etkili bir araması bulunan bir sanatçı karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz dışında İsveç, Finlandiya, Amerika, Azerbaycan, Paraguay, Brezilya, Meksika, Peru, İspanya ve Bolivya’da da en çok aranan sanatçıdır. Yapılan analizde en çok aranan 13 sanatçıdan sadece 2’si kadındır.

Türkiye'de ve Dünya'da En çok Aranan Sanatçılar

Avrupa’da En Fazla Araması Yapılan Sanatçı Kim?

Avrupa kıtasında en fazla araması yapılan sanatçı; Leonardo Da Vinci olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci sırada yer alan isimse Banksy’dir! Kendisi bir duvar ressamı olan Banksy, Avrupa kıtasında en fazla aranılan isimler arasında yer almaktadır. Elbette ki Avrupa’da Leonardo Da Vinci ile Banksy dışında da araması yapılan sanatçılar bulunmaktadır. Bunlar Frida Kahlo ile Van Gogh bu sanatçılar arasında yer almaktadır.

Yine Artemisia Gentileschi ile Niko Pirosmani de Avrupa’da en fazla aranan sanatçılar arasında bulunmaktadır. Ayrıca Keith Haring ile Pablo Picasso da Avrupa kıtasının en fazla aranılan isimleri arasında yer alır. Elbette ki sanatçıların hepsinin alanının resim olduğu dikkatleri çekmektedir. Zira Türkiye’de ve dünyada en çok aranan sanatçılar söz konusu olduğunda genellikle ressamlar ön plana çıkmaktadır!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here