Ana sayfa Anasayfa Ramazan Ayında Yapılan Beslenme Hataları Hangileridir?

Ramazan Ayında Yapılan Beslenme Hataları Hangileridir?

227
0
Ramazan Ayında Yapılan Beslenme Hataları

Ramazan ayında yapılan beslenme hataları hangileridir? Özellikle Ramazana özgü beslenme şekli nasıl olmalıdır? Ramazan ayı son dönemlerde hep sıcak zamanlara denk geliyor. Bu da hem su ihtiyacının artmasına hem de aç olunan sürenin olmasına neden olmaktadır. Ramazan Ayında yapılan beslenme hataları bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor. Bunları bilmek ve doğru uygulamak oruçlu geçirilen dönemde sağlıksız beslenmeye engel olmaktadır. Süreci kontrol altında tutmak sağlık sorunlarının da önüne geçiyor.

Sahur Yapmak Önemlidir!

Ramazanda pek çok insan uykusunun bölünmesini istemediğinden sahuru atlıyor. Bu da kilo alımlarında etkili olmaktadır. Sahursuz tutulan oruçlar metabolizmanın yavaşlamasına ve var olan kiloların zor kaybedilmesine neden oluyor. Böylece gün içinde daha çabuk acıkmak ve halsizlik yaşamak durumunda kalıyoruz. Bu noktada sahurda yenecek besinler de önemli. Yüksek lif ve protein içerikli yiyecekler ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verecektir.

Ramazan Ayında Yapılan Beslenme Hataları

Açlık Mı Susuzluk Mu Ayrımı

Yaz aylarında daha çok su ihtiyacı önem çıkmaktadır. Vücut bunun eksikliğini anlatmak için açlığa benzer sinyaller gönderiyor. İki hissin karışması halinde su içmek yerine yemeğe yönelebiliyoruz. Bunu yapmak hem ihtiyacı karşılamıyor hem de gereksiz kiloya neden oluyor. Sıvı kaybının yoğun olduğu bu zamanlarda iftarda yeteri kadar yediğiniz halde doymuş hissetmeyebilirsiniz. Böyle durumlarda su içip bedeninizi dinlemelisiniz.

İftar Yemeklerinde Tatlı

Ramazan ayı açlık ve susuzluğun yanında davetler ve geniş sofraları da çağrıştırıyor. Uzun süre aç kalmak birbirinden güzel tatlıları geri çevirmeyi etkilemektedir. Genellikle ağır tatlıların iftardan hemen sonra yenmesi mideye aşırı baskı yapıyor. Tatlı gereksinimini karşılayabilmek için yapılması gereken iftardan iki saat kadar sonra meyve yemektir.

İftarda İçecek Seçimi

İnsanların büyük bir kısmı Ramazan Ayında yapılan beslenme hataları kapsamında sıvı alımında sorun yaşıyor. Orucunu açar açmaz susuzluğunu gidermek için gazlı ve şekerli içeceklere yönelmek yanlıştır. Aynı şekilde sıvı gereksinimini su yerine çay ve kahvelerle geçiştirmek de sağlıklı değildir. Gereksiz kalori alımının yanı sıra bu içecekler susuzluğu da gidermezler. Su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Ramazan Ayında Yapılan Beslenme Hataları

Hareketsiz Yaşama Dikkat!

Açlık ve susuzluktan dolayı gün içerisinde enerji düşüklüğü yaşayıp hareketleri kısıtlamak bazı sorunlara yol açabiliyor. Sindirim problemlerinin yaşanmasında bu eylemsizlik hali etkili olmaktadır. Hareket etmemek metabolizmanın yavaşlamasına sebep olarak kilo almaya etki ediyor. Sağlık sorunu bulunmayan bireyler bu ayda iftardan sonra kısa yürüyüşler yapabilir. Buna imkân yoksa evde yapılacak egzersizlere yönelmek mümkündür.

Market Alışverişine Dikkat Edin!

Oruçlu halde market alışverişi yapmak sakıncalı görülen etkinlikler arasında yer alıyor. Çünkü açlık size o durumda sağlıksız yiyeceklere yönlendirmektedir. Aynı şekilde ihtiyacınız olmayan şeyleri de alma eğilimi gösterebilirsiniz. Bu nedenle alışverişi sabah vakitlerinde ya da iftardan sonra yapmanız doğru olacaktır. Alışveriş listesi yapmak da gereksiz harcamaların önüne geçecektir.

Yemeklerde Aşırıya Kaçma

Uzun süre açlığın yaşandığı bu dönemlerde sağlıklı beslenmeden kopmamak için yapılmaması gerekenler bulunmaktadır. Ramazan Ayında yapılan beslenme hataları kapsamında iftar ve sahuru ağır yemeklerle yapmak yer alıyor. Çok yağlı ve tuz içerikli beslenmek hem sağlıksızdır hem de susama hissini arttırır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here