Ana sayfa Anasayfa IDM Uzantı Ekleme Nedir, Nasıl Eklenir? Ayrıntılı Anlatım!

IDM Uzantı Ekleme Nedir, Nasıl Eklenir? Ayrıntılı Anlatım!

109
0
IDM Uzantı Ekleme Nedir, Nasıl Eklenir? Ayrıntılı Anlatım!

IDM uzantı ekleme tam adıyla; Internet Download Manager, bir çeşit dosya indirme yazılımı olmaktadır. IDM uzantısı eklendiği takdirde kişiler dosyalarını beş katı kadar hızlı indirir. Bunun yanı sıra sunduğu diğer özellikleri ile kişilere pratiklik sunar. İndirme işlemi gerçekleştirilirken duraklatma veya daha sonra indirme seçeneği sunulur. Bu sayede de bilgisayar kapanması gibi olumsuz durumlarda dosya indirmeyi durdurur. Sunulan bu özellik ile kişilere tam kapsamlı bir kullanım sağlar. Peki IDM uzantı nasıl eklenir? IDM uzantısı eklemek aslında oldukça pratiktir. Uzantıyı ekleme aşamaları ise aşağıdaki gibidir.

 • Google Chrome açın.
 • Sağ üst köşede üst üste gelen üç noktaya tıklayın.
 • “Diğer araçlar” butonundan “uzantılar” seçeneğini seçin.
 • Dosya gezgin üzerinden IDM klasörünü seçin.
 • Karşısınıza çıkan uzantı klasörünü, uzantılar sayfasını bölümüne sürükleyerek bırakın.
 • Karşısınıza onay ekranı çıktığında onaylayın.
 • Daha sonra Google Chrome’u yeniden başlatabilirsiniz.

Bu yöntem Google Chrome için manuel olarak kullanılan bir yöntemdir. Diğer ekleme seçeneklerine oranla, IDM yüklemesine göre kesin sonuçlar verir. Bunun yanı sıra IDM uzantısına hiç bir şekilde sahip değilseniz direkt olarak IDM sayfasından indirebilirsiniz. Kurulumu sunan site tüm kullanıcılara 30 günlük bir deneyim verir. Memnun kalan ve devam etmek isteyen kişilerde daha sonrasında lisans ücretlerini ödemektedir.

IDM Uzantı Ekleme Nasıl Eklenir?

IDM uzantı ekleme işlemi yapıldığı takdirde kişiler dosya indirmek istediği takdirde zamandan kazanır. Normal dosya indirmeye göre beş katı hızıyla indirmesi ile birçok kişinin tercihidir. Bunun yanı sıra IDM uzantısı Windows yazılımda kullanılan bir uzantıdır. Elbette ki Google Chrome’a indirmeden önce yazılımı indirmek gerekmektedir. Bu kapsamda IDM uzantısının kendi web sitesine ulaşarak ilk adım atılır.

IDM Uzantı Ekleme Nedir, Nasıl Eklenir? Ayrıntılı Anlatım!

IDM sayfasında sunulan ve son sürümü olan IDM uzantısını Chrome’a ekle diyin. Daha sonra ekrana gelen uzantıyı ekle butonuna tıklanması gerekir. Bu aşamalardan sonra IDM, Google Chrome’a yüklenir. Bu aşamanın yetersiz kaldığı ve daha kapsamlı yükleme yolu var mı soruları da sorulur. Çünkü bazı durumlarda Chrome’da IDM uzantısı görünmeyebilir. Bu durum yaşandığından manuel şekilde yüklenmesi gerekmektedir. Elbette ki cevabı olumlu olup, aşamaları aşağıda bulabilirsiniz.

 • İlk adımda IDM kurulu olan klasöre gidin.
 • Klasöre gidildikten sonra “IDMGCExt.crx” dosyasına gidin.
 • Bu dosyayı bulduktan sonra Google Chrome sayfasını açın.
 • Sayfada uzantılar kısmına gidin.
 • Yukarda belirtilen dosyayı sürükleyerek, Google Chrome uzantılar kısmına bırakın.
 • Bu aşamada sonrasında IDM, Google Chrome’a yüklenmiş olacaktır.

Aşamalar manuel şekilde yükleme de kullanılır. Bu aşamaların uygulanması halinde kullanıma kesin hazır olmaktadır. Bu sayede de dosya indirme gibi işlemleriniz de çok daha profesyonel geri dönüşler alabilirsiniz.

Internet Download Manager İndirme Nasıl Yapılır?

Internet Download Manager indirme işlemi birçok kişi tarafından araştırılır. Herhangi bir dosya indirme işlemlerinde kullanılan bu yazılım ile işlerinizi daha hızlı yürütebilirsiniz. Peki IDM indirme nasıl yapılır? IDM indirme işlemi sunulan linklere tıklanıldığı takdirde ulaşmak mümkündür. Her bir tarayıcı ile uyumlu şekilde çalışmaktadır. Elbette ki bu linklere tıklanıldığı zaman izlenmesi gereken aşamalar vardır. Bu kapsamda Internet Download Manager indirme aşamaları ise pratiktir.

IDM Uzantı Ekleme Nedir, Nasıl Eklenir? Ayrıntılı Anlatım!

IDM web sitesine gidildiğinde kişilerin karşısına “hemen indir” butonu çıkar. Bu butona tıkladığınız takdirde indirme işlemi için aşamalar başlar. Buradan sonra kurulum seçeneği Google Chrome’un alt tarafında çıkar. Internet Download Manager işlemi kullanılan internet tarayıcısına otomatik olarak kurulur. Ama otomatik kurulmadığı takdirde aşamalar ile pratik şekilde indirebilirsiniz. Bu aşamada yapılması gereken ilk adım ise menü kısmından indirilenler kısmına gelmektedir.

İndirilenler kısmını seçtikten sonra seçenekler kısmından aktif hale getirebilirsiniz. Eğer kullandığınız internet tarayıcısı burada yoksa “tarayıcı ekle” seçeneği ile tarayıcınızı ekleyebilirsiniz. Bu aşamalar sonucu IDM internet tarayıcınız ile entegre hale gelmektedir. Entegre edilen IDM uzantısını ise Chrome’da eklemekte seçenekler arasındadır. Bunun için öncelikli olarak bilgisayarınızda ki IDM uzantısının güncel olduğunu kontrol edin. Daha sonra Google Chrome eklenti sayfasını açın.

Karşınıza “Chrome’a ekle” butonu çıktığında onaylayın. Bu aşamadan sonra karşınıza uzantı ekle butonu gelerek bunu seçin. Bu aşamalar sonucunda Internet Download Manager, Chrome’a eklenmiş olur. Özellikle IDM uzantısını yeni ekleyecek olan kişiler için bu adımlar pratiktir. Çünkü her aşamadan sonra ne yapılması gerektiği kişilere yol gösterir. Sonuç olarak IDM uzantısı ile dosyalarınızı çok daha hızlı indirebilirsiniz. IDM Uzantı Ekleme işlemi her zaman teknik bir bilgi birikimine ihtiyaç duymaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here