Ana sayfa Anasayfa Host Ne Demektir? Kimlere Denir? Host Olmak İçin Ne Yapılır?

Host Ne Demektir? Kimlere Denir? Host Olmak İçin Ne Yapılır?

88
0
Host Ne Demektir? Kimlere Denir? Host Olmak İçin Ne Yapılır?

Host ne demektir? Farklı ülkeleri gezme imkânı sunması ve yüksek maaşları sebebiyle çoğu insan kariyerine host veya hostes olarak devam etmek istemektedir. Bu sebeple çoğu kimse Host ne demek? Şeklinde aramalarla bu mesleği tanıyama çalışmaktadır. Host İngilizce, Hospitality yani misafirperverlik kelimesinden türemiştir. Host mesleği de temel olarak müşterilere konuksever şekilde davranma görevini icra etmektedir.

Müşterilerine misafir gibi davranmayı seçen hizmet sektöründe ki işletmelerin konuklarının rahat etmesini sağlamak, onlar geldiğinde onlara sıcak bir karşılama yapabilmek ve ihtiyaç duyduğu konularda onları doğru şekilde yönlendirmek için görevlendirdikleri, işletmenin satış ve pazarlama politikalarına hâkim, işletmeyi en iyi şekilde temsil edebilecek nitelikte ki erkek çalışanlara host kadın çalışanlara ise hostes denilmektedir.

Host ve hosteslik mesleği her ne kadar uçaklarda sadece kabin görevlisi olan kimselerle sıkı sıkıya bağdaştırılmış bir meslek olsa da aslında bu meslek dalından kimseleri pek çok noktada görmek mümkündür. Hizmet sektöründe ki çoğu işletme bu meslek dalına ihtiyaç duymaktadır. Restoranlarda, otellerde, fuarlarda, otobüslerde ve bunun gibi sayısız açık ve kapalı mekânda sizi güler yüzlü bir şekilde karşılamaktadırlar.

Havaalanlarında ise host ve hostes olarak çalışan görevliler ikiye ayrılmaktadır. Yerde çalışan görevliler daha çok müşterileri denetleme ve ihtiyaçları olan müşterilerin bu ihtiyaçlarını nasıl giderebileceklerine dair onları yönlendirme görevini yerine getirir. İniş ve kalkışların kontrolünde yardımcı olur. Uçak hostesleri ise adeta bir uçuşta ki pilotluk görevi haricinde her konuyla ilgilenir desek abartmış olmayız.

Host Ne Demektir? Kimlere Denir? Host Olmak İçin Ne Yapılır?

Host Ne Demektir? Host Kimlere Denir?

Çok kafa karıştıran host kimlere denir? Sorusu, bu görev kabin memurluğu ile karıştırıldığından ve host görevinde ki kişilere muavin, karşılama görevlisi gibi farklı unvanlar verildiğinden sıkça havayollarında görevli olmak isteyen kişilerce sorulmaktadır. Host ve hosteslerin görev tanımları oldukça uzun olduğundan kabaca değinmemiz gerekirse öncelikle bu görevden mesul kişileri mekanların girişlerinde görebilirsiniz.

Genelde görevlilerde mükemmeliyetçi bir görünüm aranır. Görüntülerinin geneli yansıtması, sade olması ve herhangi bir tarzın stereotipi görünüme sahip olmamaları beklenir. Üstlerinde çalıştıkları kurumların belirlediği kurumun değerlerini yansıtan tarzda üniformalar olabilir. Bu şekilde mekanların girişlerinde bekleyip gelen misafirleri kibarca selamlayıp sıcak bir tavırla buyur ederler. Eğer misafirler gidecekleri konumdan emin değillerse onları yönlendirirler.

Diğer bir host ve hostes görevi de onları en çok görebileceğimiz organizasyonların başında gelen festival ve fuarlarda ana noktalarda bekleyerek gelen misafirler arasında bilgi almak isteyenlere etkinlik hakkında gerekli bilgileri vermek ve onlara broşürler vererek daha çok detayı kolayca edinebilmelerini sağlamaktır. Kimi host ve hostesler ise ana noktalarda durarak misafirlere küçük ikramlar ve eşantiyonlar dağıtıp onları etkinliğe ısındırmakla görevli olabilirler.

Host ve hostesler gerek havaalanlarında gerekse mekanlarda işletmenin kulağı ve gözüdür diyebiliriz. Genelde görevliler doğrudan üstleriyle iletişim halindelerdir. Herhangi bir taşkınlık durumunda bunları rapor ederek etkinliğin bozulmasının önüne geçmek ya da hijyen kurallarına aykırı, olması istenmeyen bir durum görüldüğünde bunları bildirerek misafirlerin huzur ve refahını yüksek tutmak yine onların görevleri arasındadır.

Host Ne Demektir? Kimlere Denir? Host Olmak İçin Ne Yapılır?

Host Olmak İçin Ne Yapılır?

Merak edilen bir diğer konu olan Host ne demektir? Ve host olmak için ne yapılır? sorusunun cevabı işletmeden işletmeye değişmektedir. Ama genel olarak havayollarında host veya hostes olmak için ayrı, hizmet sektöründe bu görevi yapmak için ayrı kurallar bulunmaktadır. Bu meslek dalında çalışmak için öncelikle işletmelerin istediği uygun fiziki görünüşe sahip olmanız şarttır. Vücut dövmeleri, küpeleri çoğu işletme tarafından hoş karşılanmamaktadır.

Bunun haricinde genelde referanslarınızın iyi olması bu meslekte önemlidir. Diğer işletmelerden alacağınız iyi temennilerle yeni bir işletmeye başvurmanız durumunda kabul görme ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır. Çoğu işletme aldığı host ve hostesleri kendi iç dinamiklerine göre eğitmektedir. Ama temel nezaket kurallarına hakimseniz ve deneyimli olduğunuzu kanıtlayabilirseniz bu durum sizin kabul görmenizde aktif rol oynayacaktır.

Havayollarında ise durum biraz daha farklıdır. Öncelikle host ve hosteslik mesleki eğitimini havayolu firmaları kendileri bizzat vermektedir. Belirli dönemlerde fiziki şartlar ve gereklilikler ile ilgili ilan yayımlayan firmalar bu şartlara uygun kimseleri alıp uzun bir eğitim verdikten sonra kendi bünyelerinde çalıştırmaya başlamaktadır. Havayolu firmaları genelde çok iyi İngilizce bilinmesini ön şart olarak koşmaktadır.

Ayrıca sivil havacılık koşullarına uygun olarak sağlık raporu almanız ve herhangi bir fiziki ya da psikolojik sorununuz olmadığını kanıtlamanızda lazımdır. Çünkü host ve hosteslik mesleği uzun süreler ayakta durmayı, sabırlı olmayı ve disiplinli çalışabilmeyi gerektiren bir meslektir. Bu nedenle eğer sağlık sebebiyle veya disiplinsizlikten dolayı işten çıkarıldıysanız, adli sicil kaydınız varsa bu mesleğe seçilme ihtimaliniz düşüktür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here